Zmiękczacz wody a uzdatniacz wody: co jest lepsze dla Twojego domu?

Zmiękczacz wody a uzdatniacz wody: co jest lepsze dla Twojego domu?

Jeśli w Twoim domu jest twarda woda, wiesz, jakie wyzwania może to stanowić. Nie tylko sieją spustoszenie w rurach, ale może pozostawiać plamy wokół odpływów, wysuszać skórę i powodować gromadzenie się mydła na naczyniach. Jest jednak coś, co możesz zrobić, aby zapobiec uszkodzeniu rur przez korozyjne minerały i wpłynąć na wygląd armatury wodnej w Twoim domu. To tak proste, jak zainstalowanie zmiękczacza lub uzdatniacza wody. Możesz się zastanawiać, jaka jest różnica między zmiękczaczem a uzdatniaczem wody? Chociaż oba pomagają zapobiegać gromadzeniu się minerałów na różnych powierzchniach w domu, działają na różne sposoby. Czytaj dalej, aby zdecydować, co jest najlepsze dla Twojego domu.

Zmiękczacz wody

Jeśli chcesz usunąć minerały z wody w domu, najlepszym rozwiązaniem jest zmiękczacz wody. Systemy te są instalowane w pomieszczeniu gospodarczym i usuwają wapń, magnez i inne minerały . Im twardsza woda, tym więcej tych minerałów będzie się gromadzić.  Ilekroć zauważysz osad na bateriach lub pod prysznicem, prawdopodobnie jest to spowodowane twardą wodą. Chociaż patrzenie na to może być brzydkie, może zrujnować rury, gromadząc się z czasem i ograniczając ilość filtrowanej wody. Może to prowadzić do zatykania i obciążania rur i osprzętu. Zmiękczacze wody działają poprzez usuwanie minerałów z twardej wody i umieszczanie w ich miejsce jonów sodu. W przeciwieństwie do swoich odpowiedników w twardej wodzie, sód nie reaguje z typowymi środkami czyszczącymi, takimi jak mydło i detergenty, więc nie zobaczysz pozostawionych osadów mydlanych.

Uzdatniacz wody

Uzdatniacze wody działają bez soli, aby zmniejszyć wpływ twardej wody. Niektóre między innymi usuwają LZO, chlor i ołów w wodzie pitnej . Każdy system uzdatniania wody działa inaczej, a niektóre polegają na systemie krystalizacji wspomaganej szablonem, który zapewnia miękką wodę. Inne systemy filtrują substancje z wody zamiast polegać na systemie zmieniającym. Najlepiej dokładnie określić, co chcesz usunąć z wody i wybrać system w oparciu o te potrzeby. Ostatecznie decydującym czynnikiem będzie jakość wody. Ponieważ zmiękczacze wody nie filtrują wody, nie uzyskasz takich samych korzyści, jak w przypadku uzdatniacza wody.  Uzdatniacze wody usuwają różne zanieczyszczenia, ale minerały, które powodują twardą wodę, pozostają w tyle.