Najlepsze pomysły na zadaszenie tarasu

Najlepsze pomysły na zadaszenie tarasu

Latem codzienne funkcjonowanie w domu odbywa się na tarasie. Właśnie z tego powodu powinniśmy zatroszczyć się o to, żeby wyposażenie tarasu okazało się użyteczne i umożliwiało kontakt z naturą niezależnie od aury. Szczególnie podczas wiosny i lata konieczne okazuje się zadaszenie, które ochrania przed słońcem i opadami.

Pergola tarasowa i nie coś jeszcze – jak należy zacieniać taras?

Średniej wielkości podest o rekomendowanej powierzchni nieprzekraczającej 10 m2 przeważnie sytuuje się od strony południowej lub południowo-zachodniej. Czasem projektanci wybierają nie jeden taras, po to by móc korzystać ze słońca o wielu godzinach dnia. Dobrze jest orientować się, że najsłabiej nagrzane są tarasy umieszczone na północy budynków. Korzystnie jest w sytuacjach, w których weranda znajduje się w miejscu wolnym od zabudowy – wtedy gwarantuje większą dyskrecję, gdyż nie ma nic wspólnego z garażem, ruchliwą ulicą czy śmietnikiem, a pełni funkcję połączenia domu i ogrodu. Tarasy, zalane słońcem przez większość dnia, zaleca się zacieniać. Dobrze pomyślana osłona przeciwsłoneczna powoduje, że możemy miło relaksować się patrząc na ogród oraz ogranicza przegrzewanie się pomieszczeń w domu.

Dachy tarasowe na stałe – o tym musimy pamiętać

Podczas wyboru rodzaju zadaszenia powinno się uwzględnić funkcjonalność w zestawie z upodobaniami estetycznymi. Taras powinien współgrać zarówno z charakterem domu, jak i z otoczeniem. Idzie tu zwłaszcza o wielkość i styl pasujący do reszty. Dość częstym błędem obecnym przy tego rodzaju rozwązaniach jest nieproporcjonalny stosunek do całości budynku, dlatego pergola tarasowa nie może pozostawać nazbyt „przytłaczająca” w stosunku do reszty konstrukcji.

Taras z dachem brezentem na lato

Co ciekawe, stałe osłonięcie tarasu dziś nie jest jedyną opcją. Alternatywą dla stałego zamknięcia są markizy, parasole czy coraz popularniejsze żagle – wszystkie te warianty mogą sprawdzić się przez wiele sezonów. Jednak częściej właściciele wybierają dachy na stałe, mocowane do ścian, jak pergola tarasowa. Oprócz klasycznego zadaszenia można spotkać elementy wykonane z przezroczystych materiałów. Na stałej kracie da się zastosować składane zadaszenie, przeważnie wykonane z brezentu lub zaimpregnowanych tekstyliów. Ten patent prezentuje się ciekawe, ponieważ w dni bez słońca daje warunki do zdjęcia materiału, co gwarantuje lepsze światło.