Kołdry z poduszkami dla niemowlaków i starszych dzieci

Kołdry z poduszkami dla niemowlaków i starszych dzieci

Aż trzecia część życia spędzamy na spaniu? Ale przecież w na początku, najbardziej w pierwszych czterech latach człowiek spędza z zamkniętymi oczyma jeszcze więcej godzin. Najlepiej zadbać o zarządzanie relaksem dzięki pościeli – prześcieradła, poduszki, również materac mogą mieć wpływ na jakość snu. Mogą okazać się przy okazji jedną z ozdób pomieszczenia dziecka. Jak wybrać poszczególne elementy, by odpowiednio odgrywały swoje role?

Różki niemowlęce – optymalne okrycie od pierwszych dni

Najmniejsze dzieci mogą spać w którymś z z becików i rożków z bawełny z Bliskiego Wschodu, ewentualnie uzupełnionej o specjalną tkaninę Minky. Ich rolą jest opcja starannego otulania maluszków – zaróno noworodków, jak i niemowląt, a po rozpostarciu sprawdzą się także w roli podłoża do wspólnej zabawy.

Odporność malucha dopiero się umacnia, dlatego dziecko powinno się dokładnie otulić, by zapewnić w ten sposób warunki takie same jak w brzuchu matki. W przytulnej osłonie bobas będzie czuł się spokojny i bezpieczny, dzięki czemu głęboko i zdrowo zaśnie.

Łóżko dzieci „wzrasta” razem z użytkownikiem

Wielkość wszytskich elementów kompletu pościeli to boól głowy dorosłych, lecz najlepiej je poznać, żeby dobrać odpowiednie poszewki do poduszek i kołdry. Wymiary – długość oraz szerokość – podaje się w cm. Oczywiście w przypadku zestawu powinny się one zgadzać z poduchą i kołdrą. Najlepiej uwzględnić proporcje materaca, ponieważ długość kołdry powinna zgadzać się z jego długością, zaś na szerokości można uwzględnić marginesy, co umożliwi osłonięcie brzegów.

Dla niemowlaków i dzieci do piątego roku życia najlepsza będzie kołdra w formacie 100×135 cm (100 x 140 cm) lub 60 x 120 cm (60 x 100 cm) plus mała poducha 40 x 60 cm. Taki zestaw na pewno zaspokoi podstawowe potrzeby malucha.

Trochę później, w zakresie wieku 5-10 lat odpowiednia okazuje się kołdra o wymiarach 140×200 cm oraz coś pod głowę w formacie 70 x 80 cm.

Po dziesiątym roku, ale i dla młodzieży, odpowiednia będzie kołdra 160-200 cm oraz dwie poduszki o wymiarach 70 x 80 cm. W tym okresie bez dwóch zdań należy skierować zaintresowanie na powiększający się wzrost syna lub córki. Osoba plus 160 cm będzie potrzebować pościeli, której gabaryt przekracza nawet 200 cm. Większe łóżko oraz komplet pościeli mogą posłużyć nawet przez kilka lat.

Proporcje prześcieradła

Zbyt małe prześcieradła niż powierzchnia materaca grożą rolowaniem i marszczeniem. Właściwie dobrane nie będą się zsuwać ani spadać, nie powstaną na łóżku nierówności obniżające jakość spania. Idealne w tym przypadku będą prześcieradła z gumką, rzecz jasna odpowiednie do wymiarów podłoża. Właściwie dopasowane sprawią, że podkład zawsze pozostanie tam gdzie ma być.