Jak miedź wpływa na nasz organizm?

Jak miedź wpływa na nasz organizm?

Miedź jest cennym mikroelementem, który wyróżnia się zbawiennym wpływem na organizm człowieka. Niedobór tak istotnego mikroelementu może odbijać się na naszym zdrowiu. Na szczęście są kubek miedziany, które po połączeniu z wodą są w stanie się przed nimi uchronić. Jakie jest zadanie miedzi w ludzkim organizmie i w jaki sposób nie dopuścić do jej niedoboru?

Za co odpowiada miedź w organizmie ludzkim?

Miedź znajduje się w niewielkich ilościach w każdej komórce organizmu człowieka. Miedź wraz z pierwiastkiem żelaza odpowiada za to, aby dostarczać tlen do każdej komórki. To głównie jej zadaniem jest dbanie o pracę mózgu i tempo przesyłania impulsów. Funkcją miedzi jest też wspieranie odporności oraz dbanie o sprawność serca i krwiobiegu. Następną przydatną funkcją jest spowalnianie procesów starzenia oraz usuwanie bakterii i wolnych rodników, które powodują uszkodzenia komórek.

Miedź – naturalne źródła

Do grupy artykułów, które mają w składzie najwięcej miedzi, zalicza się przede wszystkim wątróbki, niektóre nasiona, orzechy i produkty zbożowe oraz kakao. Nie można jednak zapominać, że przyswajalność miedzi jest zależna od wielu czynników. Wchłanialność wzrasta, jeżeli spożywamy białko pochodzenia zwierzęcego. Osoby będące na diecie wegetariańskiej mają alternatywę w postaci witaminy C i węglowodanów, które zwiększają przyswajanie tego cennego pierwiastka. Z kolei spożywając duże ilości potraw, które zawierają w sobie duże ilości cynku, cyny, fosforu, wapnia i żelaza zmniejszamy przyswajanie miedzi

Kubki miedziane – czy są dobrym źródłem miedzi?

Do źródeł miedzi zaliczana jest również woda. W przypadku wody zawartość miedzi będzie się różnić w zależności od typu rur oraz składu wody – w wodzie o wysokiej twardości stężenie jest najmniejsze. Zaradzą temu kubki miedziane. Wlewając do nich wodę, w zaledwie kilka godzin otrzymamy optymalne pH oraz lepsze stężenie jonów miedzi. Efektem spożywania takiej wody jest wyższy poziom nawilżenia i pozbycie się toksyn z organizmu. Wodę miedzianą najlepiej wypijać przed pierwszym posiłkiem – pobudza to układ trawienny do pracy . Poza kwestiami zdrowotnymi, kubki miedziane można wykorzystać do stworzenia oryginalnej dekoracji w domu.