Czy możliwe jest szybkie uzyskanie rozwodu?

Czy możliwe jest szybkie uzyskanie rozwodu?

W przypadku bezproblemowego przebiegu sprawy rozwodowej orzeczenie rozwodu jest możliwe już po pierwszej wizycie na sali sądowej. Dla szybkiego zakończenia nieprzyjemnego rozwodu najlepiej udać się do prawnika. Z jego wsparciem sprawa na pewno potoczy się znacznie szybciej i bez większych komplikacji. Czy istnieją inne metody, aby szybciej doprowadzić do zakończenia postępowania rozwodowego?

Rozstanie w zgodzie – rozwód bez orzekania o winie

Rozwodem bez orzekania o winie nazywana jest sytuacja, gdy w trakcie postępowania rozwodowego obie ze stron są zgodne w kwestii rozstania i nie decydują się na wskazanie strony winnej rozpadu związku. Taka decyzja zazwyczaj ma wpływ na szybszy przebieg postępowania rozwodowego. W sytuacji jeśli którykolwiek z małżonków nie wyraża zgody na rozwód wyłącznie z jego winy, chce odsunąć od siebie winę, a razem z każdym nowym dowodem przedłuża się czas postępowania. Jedynym sposobem na ekspresowy rozwód jest więc rozwód bez orzekania o winie.

Właściwie sporządzony pozew o rozwód – jak powinien wyglądać?

Wielokrotnie kwestie formalne powodują zakłopotanie. Dodatkowo niewłaściwie sporządzone pismo zawsze źle wpływa na przebieg każdej sprawy sądowej, w tym również rozwodowego. W celu uniknięcia utrudnień w tym aspekcie, część osób podejmuje decyzję o skorzystaniu z pomocy profesjonalistów. Ich poszukiwania można dostrzec zerkając w internecie na powszechność takich haseł, jak chociażby adwokta rozwód kraków czy adwokat Warszawa.

Jeżeli pozew o rozwód będzie odpowiednio przygotowany oraz uzupełniony, wtedy sąd może od razu rozpoznać sprawę. Gotowe wzory wszystkich dokumentów sądowych są dostępne w sieci, jednak znacznie prostsze będzie udanie się do specjalisty.

Płatność za pozew rozwodowy – bez tego nie rozpocznie się postępowanie rozwodowe

Zaletą terminowego wpłacenia opłaty sądowej na rzecz sprawy rozwodowej często jest spore przyspieszenie wyznaczenia terminu pierwszej rozprawy. Powodem jest to, że sąd nie musi wzywać stron do dokonania płatności. Oczywiście można razem z pozwem zawnioskować o zwolnienie z płatności, lecz może to nieco opóźnić wyznaczenie terminu rozprawy. Sąd zanim rozpozna sprawę jest zmuszony do rozpatrzenia wniosku i wydania decyzji dotyczącej złożonego wniosku.