Smog w mieście – jak się chronić?

Smog to w sezonie grzewczym prawdziwa zmora naszych miast. Największym problemem jest niska emisja, czyli zanieczyszczenia z domowych kotłowni, które stanowią ponad 50% źródeł emisji pyłu zawieszonego i ponad 80% rakotwórczego benzo[a]pirenu. Na temat zagrożeń zdrowotnych związanych ze smogiem przeczytacie np. tutaj.

W ostatnich latach temat jest szeroko nagłaśniany w mediach jako tzw. alarm smogowy, ale mam wrażenie, że ciągle mało jest konkretów realnie poprawiających jakość naszego powietrza.

Co zatem możemy zrobić, aby chronić siebie i swoje dzieci przed wszechobecnym smogiem? Monitorować aktualny stan powietrza, np. korzystając ze strony www.aqicn.org. Wygodne są także aplikacje na telefon, np. polecana przez Antyweb jako najlepsza aplikacja Kanarek czy inne: Zanieczyszczenie Powietrza albo Smok Smog (dostępna tylko dla wybranych województw).

W razie alarmujących poziomów zanieczyszczeń lepiej zrezygnować z aktywności na zewnątrz i wietrzenia pomieszczeń, a w razie potrzeby dłuższego przebywania na powietrzu – używać maski przeciwpyłowej. Nie zaszkodzi też pomyśleć o roślinach oczyszczających powietrze w mieszkaniu - pisałam o tym tutaj.

smog jak się chronić

Źródło infografiki: Krakowski Alarm Smogowy

 

 

 • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

  Ja 5 lat mieszkałam w Krakowie, ale teraz szczęśliwie osiadłam w moim rodzinnym Bielsku :) Tu powietrze jest o wiele lepsze :)))))))

  • http://healthandthecity.pl/ ika (Health and the City)

   Mimo że Kraków ma wielki urok (tak jak Wrocław, Warszawa i wiele innych dużych miast) wcale się nie dziwię, że jesteś zadowolona z przeprowadzki. My z mężem też przymierzamy się do tego za jakiś czas, a smog tylko dodatkowo nas do tego motywuje…

 • http://olchasosnowa.pl/ Olcha Sosnowa

  Wyslalam listy do wszystkich posłów z mojego okręgu (warszawa) i czelam na pdp w sprawie walki ze smogiem. Wrzucilam nawet fotkę na mego fp na fb

  • http://healthandthecity.pl/ ika (Health and the City)

   Dzięki za głos i polecenie książki, nie znałam jej, a zapowiada się ciekawie, trafia więc na moją listę „do przeczytania”:)