Recepta na leki naturalne – poradnik samoleczenia

recepta-na-leki-naturalneW przypadku większości chorób przewlekłych medycyna konwencjonalna oferuje tylko leczenie objawów – garść pigułek zamiast znalezienia i wyleczenia przyczyny. Wiele osób zmagających się z rozmaitymi problemami decyduje się więc wziąć sprawy swoje ręce i zadbać o swoje zdrowie kompleksowo, sięgając po różne metody, te bardziej lub mniej wiarygodne, żeby nie powiedzieć szarlatanerskie.

Wiem to po sobie, bo od kilku lat staram się wyleczyć niedoczynność tarczycy. Nie będąc lekarzem nie jestem jednak w stanie ocenić skuteczności różnych proponowanych terapii alternatywnych – mogę jedynie bazować na dostępnej wiedzy naukowej i podejmować ryzyko. Staram się robić to rozsądnie, nie negując też zaleceń medycyny konwencjonalnej, dlatego bardzo cenię publikacje, które mi w tym pomagają.

Niedawno trafiła w moje ręce książka „Recepta na leki naturalne” napisana przez trzech lekarzy-naturopatów. To przewodnik po naturalnych metodach leczenia (czy raczej: wspierania leczenia konwencjonalnego) 200 popularnych schorzeń – od kaszlu czy trądziku po boreliozę, stwardnienie rozsiane czy nawet nowotwory i AIDS.

Każda z chorób – oprócz krótkiej charakterystyki, przyczyn i objawów – zawiera zestaw polecanych testów diagnostycznych oraz przekrój możliwych strategii leczenia. Autorzy bazują na aktualnej wiedzy naukowej (popartej solidną bibliografią), ale także na medycynie Wschodu czy ziołolecznictwie. W skondensowany sposób podają zalecenia dietetyczne i ogólne, a także konkretne terapie z takich nurtów jak homeopatia, akupresura, refleksologia czy hydro- i aromaterapia.  Przy każdej chorobie podano też 7 „superrecept”, czyli najskuteczniejszych znanych suplementów i naturalnych leków wspierających jej leczenie.

Z mojego punktu widzenia publikacja jest bardzo wartościowa, bo kompiluje wiedzę z przeróżnych dziedzin i pomaga skrócić czas poszukiwań najlepszych metod leczenia. Marzy mi się, żeby o tak szerokim spektrum metod leczenia można było porozmawiać z każdym konwencjonalnym lekarzem.

 

 

  • http://wincentyna.pl Wincentyna

    Uwielbiam tę książkę. Jest jeszcze podobna: „Wylecz się sam” – też opisuje różne schorzenia i naturalne metody ich leczenia, ale „Recepta na leki naturalne” bardziej wyczerpuje każdy temat:)