Nowa piramida zdrowego żywienia

Parę dni temu Instytut Żywości i Żywienia ogłosił nową wersję piramidy zdrowego żywienia, bazującą na aktualnych badaniach naukowych i rekomendacjach „uznanych światowych ośrodków eksperckich”.

Podchodzę do tego z dystansem, bo zalecenia naukowców zmieniają się dosyć znacznie na przestrzeni lat, a jak wiecie ja wierzę przede wszystkim w mądrość naszych organizmów. Ale trochę teorii też nam nie zaszkodzi:)

Co więc nowego mamy w aktualnej wersji piramidy? Warzywa i owoce „awansowały” na pierwsze miejsce, jako totalna podstawa rekomendowanej diety (przypominam, że wcześniej jako bazę polecano pełnoziarniste zboża). Podkreśla się także ważną rolę korzystnych dla zdrowia ziół i orzechów. Podobnie jak we wcześniejszych wersjach – dużą wagę przywiązywać powinniśmy do aktywności fizycznej (codziennie 30-45 minut) oraz ograniczania soli i cukru. Trudno się nie zgodzić, chociaż odkrycie roku to to nie jest;)

piramida żywienia

Piramidzie towarzyszy zestaw 10 zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia – lista poniżej. Część z nich jest z pewnością dyskusyjna (np. ilość nabiału, nadal spora ilość zbóż, zastępowanie tłuczów zwierzęcych roślinnymi, ilość posiłków dziennie), ale cóż, do tego typu zaleceń powinniśmy zawsze podchodzić z pewnym dystansem i niekoniecznie stosować w 100%.

10 zasad zdrowego żywienia

 

Źródło: www.izz.waw.pl 

 

 

 • http://www.kinoswinka.pl/ Świnka

  Super, że się to zmieniło! I wreszcie aktywność fizyczna na pierwszym miejscu! Tak ma być! :)

 • http://swieczek.wordpress.com/ Świeczek

  Czytałam już o tym u Dr Lifestyle. I myślę sobie, że gdyby większość społeczeństwa stosowała się choćby do tych zasad, byłoby ekstra. To są dość nieskomplikowane wskazówki, a budują dobre nawyki.

  P.s. „Trwają prace nad szatą graficzną” :D :D :D

  • http://healthandthecity.pl/ ika (Health and the City)

   Masz rację, piramida mogałaby być niezłym punktem wyjścia – na pewno lepszym niż dieta obfitująca w mięso, tłuszcz, a uboga w warzywa i owoce.

   Ps. Cóż, nie da się ukryć;)