Efekty nadmiernego spożycia cukru – infografika

Nie lubię straszyć, ale ta infografika bardzo dobrze ilustruje szeroki zasięg problemów zdrowotnych, które lekarze i naukowcy wiążą z nadmiernym spożyciem cukru. Stosowanie zdrowych zamienników cukru polecanych poniżej to jedno z rozwiązań, ale one, tak jak wszystko inne zresztą, w nadmiarze także mogą nam szkodzić. Ja – po przeanalizowaniu mojej diety – uznałam, że czas pomyśleć nie tylko o znacznym ograniczeniu, ale wręcz o cukrowym detoksie. Polecam szczególnie wszystkim „słodkolubnym”.

cukier wpływ na zdrowie

 

Źródło: infografika.wp.pl 

 

 

 • http://sztukkilka.blogspot.com/ Sztuk Kilka

  Świetna infografika, chyba sobie ją wydrukuję i powieszę na lodówce :) Właśnie jestem w trakcie 5 tygodnia cukrowego detoksu, jakoś nie mam objawów „odstawienia” choć w tej chwili jedyny dostarczany cukier pochodzi głównie z mleka (mleko krowie jest obecnie dla mnie bardzo słodkie!) no i trochę w warzywach się znajdzie :D Pozdrawiam ciepło :) Marta

  • http://healthandthecity.pl/ ika (Health and the City)

   U mnie w kuchni chyba też by się taka infografika przydała, bo ostatnio znowu mam „słodkie ciągoty” i muszę się pilnować;) Ja na cukrowym detoksie miałam podobnie, smak bardzo się wyostrzył na wszystko, co choć trochę słodkie, nawet kwaśne owoce wydawały się dużo słodsze niż normalnie. A widzisz już jakieś pozytywne zmiany po odstawieniu cukru? Pozdrawiam!

   • http://sztukkilka.blogspot.com/ Sztuk Kilka

    Po sobie może nie jakieś spektakularne, na pewno lepiej śpię i mam mniej problemów z żołądkiem oraz nie tyję na wiosnę (od dobrych kilku lat tak miałam, że zamiast na zimę to na wiosnę przybierałam :D).

    Za to u mojego chłopaka widać spore zmiany: po pierwsze – po powrocie z pracy (dużo jeździ po kraju) nie pada od razu na nos, kiedyś w trakcie jazdy faszerował się colą, słodkim ciastkiem, owocowym jogurtem… a potem miał totalny spadek energii. Po drugie – poprawiła mu się skóra na plecach, bo miał dużo wyprysków, możliwe że było to wynikiem otłuszczenia wątroby (oczywiście odcukrowego :) Więc jak na razie same plusy :D Chyba nie wspominałam, że naszą inspiracją był film „Cały ten cukier”, a potem od razu trafiliśmy na Twój blog :D

    Pozdrawiam!

    • http://healthandthecity.pl/ ika (Health and the City)

     Świetne efekty! Zgadzam się, ten film naprawdę działa na wyobraźnię i na motywację:) Nie wiem, czy wiesz, ale oprócz filmu jest też książka pod tym samym tytułem, można nawet znaleźć w niej parę ciekawych bezcukrowych przepisów. Myślę, że niedługo napiszę parę słów na ten temat, bo wiem, że dla wielu osób ‚That sugar film’ był w pewnym sensie przełomowy i warto, żeby dotarł do szerokiego grona odbiorców.

     • http://sztukkilka.blogspot.com/ Sztuk Kilka

      Zgadzam się! :D