Dobre bakterie – żyj brudniej, jedz czyściej

O tym, że zdrowie zaczyna się w naszych jelitach, wiemy już od dawna - to tam możemy szukać podłoża wielu chorób, w tym także chorób przewlekłych i autoimmunologicznych.

Książka „Dobre bakterie” Robynne Chutkan to kolejna (po głośnej Historii wewnętrznej) pasjonująca opowieść o żyjącym w nas mikrobiomie i niesamowitych umiejętnościach bakterii. Autorka przestrzega przed sterylnym trybem życia, nadużywaniem antybiotyków oraz… nadmierną higieną nawet w stosunku do tak „normalnych” dla nas kwestii jak codzienne kąpiele. Podkreśla natomiast wagę czystej, nieprzetworzonej diety, probiotyków i prebiotyków, wiedzę przekładając na praktykę, czyli przepisy kulinarne.

Opracowany przez Chutkan program „Żyj brudniej, jedz czyściej” prawdopodobnie obali niejedno z Waszych przekonań na temat tego, co służy naszemu zdrowiu, a co niekoniecznie.

Zdecydowanie warto do tej książki zajrzeć, szczególnie jeżeli szukacie wiedzy dotyczącej chorób autoimmunologicznych czy przewlekłych, jakiej nie zaoferuje Wam „zwykły” lekarz…

 

 

 • http://www.createyourhealth.pl/ Natalia I Create Your Health

  Czytałam i stawiam ją na równi z Antyrakiem. Naprawdę zmieniła jakąś cząstkę mojego życia.

  • http://healthandthecity.pl/ ika (Health and the City)

   Takie książki są najlepsze <3

 • http://healthylifeconnoisseur.blogspot.com/ Healthy Life Connoisseur

  Świetnie! Nie znałam tej książki, ciekawa jestem Twojej opinii!

 • http://swieczek.wordpress.com/ Świeczek

  Ooo, widzę kolejna książka dla mnie! Uwielbiam naukę podaną w tak przyjazny i przystępny sposób. Mam nadzieję, że to zapowiedź serii!

  P.s. Napiszesz wrażenia z lektury? :)

  • http://healthandthecity.pl/ ika (Health and the City)

   Typowej recenzji nie planowałam pisać, ale mam zamiar zebrać w jeden tekst wątki, które najbardziej mniej zaciekawiły i które można przełożyć na codzienne życie. Takie podejście było widoczne już w „Historii wewnętrznej”, a śmiem twierdzić, że w „Dobrych bakteriach” jest tego jeszcze więcej. Tylko znowu jest to post z serii raczej pracochłonnych, więc nie zapowiadam na razie kiedy będzie.

 • http://www.kinoswinka.pl/ Świnka

  Ja mam życiowe potwierdzenie tego, że bakterie są dobre! Ja całe dzieciństwo spędziłam latając po lesie, ogrodzie, jedząc piasek i szalałam jak mały dzikus, a żadne choroby mnie nie łapały :) Zupełnie odwrotnie jak moja kuzynka, za którą jej Mama biegała z płynem antybakteryjnym, a i tak często łapała infekcje, a teraz jest alergiczką … :/