#NieZawszeŁatwo: Kiedy w ciąży trzeba leżeć…

#NieZawszeŁatwo: Kiedy w ciąży trzeba leżeć…

Zawsze wyobrażałam sobie ciążę jako okres, w którym kobieta pozostaje aktywna – zawodowo, towarzysko, sportowo, mentalnie. Planowałam, że dla mnie będzie to czas przygotowań w sferze fizycznej (uporządkowanie wszystkich projektów zawodowych, przygotowanie mieszkania, wyjazd na małe wakacje z mężem, ćwiczenia przygotowujące do porodu) i sferze duchowej (czytanie mądrych książek, dużo relaksu i troski o siebie samą, wyciszanie się i kontemplowanie tej nadchodzącej wielkiej życiowej zmiany).

Wierzcie mi, osoba taka jak ja, lubiąca mieć wszystko pod kontrolą, znajdzie sobie na tym etapie życia całe mnóstwo „to do”;)

Ciąża to nie choroba?

Myślę, że spory wpływ na moją postawę w tej kwestii miała powtarzana przez wszystkich wokół opinia, że „ciąża to nie choroba”. Przecież kobiety rodzą od zawsze, nie ma co się ze sobą szczypać, w końcu nasze babki pracowały w polu do ostatnich tygodni, a koleżanka X pojechała na porodówkę prosto z biura, w taksówce negocjując jeszcze ostatni kontrakt z klientem!

Och, jak bardzo szlag mnie trafia jak słyszę teraz takie teksty!

Każda z nas jest inna, nasze organizmy różnie znoszą ciążową rewolucję hormonalną i nikt nie ma prawa tego oceniać – poszła za na zwolnienie za szybko/ za poźno, przytyła za dużo/ za mało, dbała o zdrowie niewystarczająco/ aż do przesady. Nie róbmy sobie tego, nie oceniajmy innych kobiet, bo ciąża i bez tego bywa trudna. Szczególnie gdy dzieje się coś nie tak…

Moja historia

Choć rzadko piszę tak osobiste teksty, w ramach cyklu #NieZawszeŁatwo postanowiłam podzielić się moją historią, bo wiem, jak dużo otuchy dodawały mi takie opowieści kiedy od lekarza usłyszałam „dla dobra ciąży musi pani leżeć”. Ale od początku…

W I trymestrze wszystko było wspaniale: pierwszego dnia urlopu w Tatrach zrobiłam test ciążowy i ta wiadomość zaczarowała nam tę podróż. Byliśmy z moim mężem zaskoczeni i szczęśliwi, a planowaną wyprawę na Rysy bez żalu zamieniliśmy na spacery po tatrzańskich dolinach. Po powrocie pierwsza wizyta u lekarza, potem kolejne, bardzo dobre wyniki badań, ogłaszanie nowiny najbliższym i dużo, dużo radości. Może z wyjątkiem małych zawirowań na tle zawodowym, czułam się spokojna. Nie miałam przykrych dolegliwości ciążowych, ćwiczyłam i gotowałam zdrowe pyszności.

Nagle w II trymestrze cały ten spokój wyparował. Z krwawieniem wylądowaliśmy na ostrym dyżurze. Tego stresu nie sposób opisać i nikomu nie życzę, żeby to przeżywał – to już nie tylko obawa o własne zdrowie, ale strach o tego małego człowieczka, do którego już zdążyliśmy się przywiązać. W szpitalu brak diagnozy, na szczęście z dzieckiem wszystko ok.

Niestety to nie epizod, plamię dalej. Może łożysko, może krwiak, może coś z szyjką macicy – ale pewności lekarze nie mają, bo podczas badań nie widać źródła krwawień. Na wszelki wypadek dostaję nakaz leżenia – mogę wstać do toalety, pod prysznic, podgrzać obiad, ale ogólnie leżeć jak najwięcej. Może się wydawać, że to nic strasznego – ot, poleżę sobie, poczytam ksiażki, nadrobię zaległości filmowe, a kochany mąż ogarnie mieszkanie, zakupy i obiady – nic tylko korzystać z tego przymusowego urlopu od obowiązków.

Dla mnie to był jednak niesamowicie trudny czas. Fizycznie jeszcze do udźwignięcia, chociaż niełatwo tak nagle przestać się ruszać, kręgosłup zaczął boleć już po paru dniach leżenia. Znacznie gorzej było u mnie z psychiką – przepełniał mnie lęk i poczucie, że mój organizm zawiódł, a ja na dodatek nie wychwyciłam żadnych znaków. Może powinnam bardziej się oszczędzać, może coś zaniedbałam… Nagle zaczęłam wsłuchiwać się w swoje ciało i wszelkie zmiany były dla mnie powodem do lęku.

Oswojenie tej sytuacji nie było łatwe, tym bardziej, że ciągle miałam plamienia, na dodatek przyplątała się jakaś infekcja. Starałam się myśleć pozytywnie, ale coś ciągle ten spokój burzyło. Tym bardziej, że diagnoza nadal nie była znana.

A gdy zdążyłam się już nieco uspokoić, pojawiło się kolejne większe krwawienie, znowu IP i decyzja lekarza: zostaję w szpitalu na obserwacji. Do poprzednich lęków doszedł stres związany z samym pobytem w szpitalu (dla mnie to był pierwszy raz w życiu, nie licząc moich narodzin).

Rzeczywistość na szczęście okazała się nie tak straszna jak moje wyobrażenia, a wszystkie najgorsze scenariusze zostały wyeliminowane (moje problemy wynikały najprawdopodobniej ze zmian hormonalnych). Jak wiecie, wszystko skończyło się dobrze, urodziłam zdrową i silną córeczkę, jednak ten strach o jej zdrowie będę jeszcze długo pamiętać.

Jednym z trudniejszych aspektów ciąży, w której pojawiają się komplikacje jest wg mnie mechanizm, który blokuje nawiązywanie więzi z dzieckiem. Na czas problemów wyłączyłam myślenie o przyszłości, snucie planów, nie mogłam czytać o macierzyństwie, rozmawiać o wyprawkach – chciało mi się wtedy tylko płakać. Chyba za bardzo bałam się, że mogę to utracić, a wtedy jeszcze trudniej będzie się pozbierać.

Dopiero po jakimś czasie stopniowo nauczyłam się na nowo cieszyć ciążą, przestałam bać się rozmawiać z dzieckiem i bez obaw głaskać rosnący brzuszek.

Nie mam zamiaru dawać tu nikomu rad jak przetrwać ciążę na leżąco, bo każda historia jest inna, a każda z nas reaguje inaczej i potrzebuje w takiej sytuacji czegoś innego. Wspomnę tylko o jednym: żeby być dla siebie bezwarunkowo dobrą i nie obciążać się niepotrzebnymi wyrzutami sumienia albo myśleniem, że miało być inaczej. Czasem jest jak jest i nie mamy na to żadnego wpływu. I chociaż w trakcie trudności trudno złapać inną perspektywę, często po czasie okazuje się, że wszystko to miało ukryty sens i wartość…

Co może przydać się podczas leżenia w ciąży

A z bardziej praktycznej strony, na czas leżenia czy polegiwania podczas ciąży mogę polecić parę rzeczy, które to leżenie ułatwią lub uprzyjemnią:

1. Poduszka ciążowa – ja mam taką w kształcie litery C od polskiego producenta SuperMami i myślę, że bez niej moje biodra i kręgosłup byłyby biedne. W ciąży używałam jej codziennie, a teraz służy jako kojec dla małej.

2. Ładna piżama – żeby czuć się chociaż trochę lepiej mimo sytuacji.

3. Pozytywne książki – pierwotnie miałam zamiar nadrobić zaległe ambitne lektury, ale okazało się, że lepszym pomysłem jest pozytywna, ciepła, kobieca literatura. Ja połykałam książki Fannie Flagg, Małgorzaty Musierowicz, Katarzyny Grocholi. Pozytywnie – w przeciwieństwie do informacji dostępnych w internecie – nastrajał mnie też poradnik „W oczekiwaniu na dziecko”.

4. Ładny notes, kolorowanki dla dorosłych i flamastry – żeby móc zająć się czymś kreatywnym albo „wypisać” złe myśli z głowy.

5. Telefon z internetem, ale z ograniczeniami – wiadomo, że w internecie szukamy informacji, ale w ciąży polecam omijać szerokim łukiem fora internetowe z opisami dolegliwości i przerażającymi diagnozami stawianymi sobie nawzajem przez użytkowników. Od tego jest lekarz. Za to polecam pozytywne blogi typu Manufaktura Radości, a jak ktoś lubi – mantry, słuchowiska, nagrania relaksacyjne na YouTube.

Jeżeli czytają mnie „leżące mamy”, zapraszam do podzielenia się Waszymi historiami, może kogos podtrzymają na duchu. A wszystkim oczekującym życzę jak najmniej trosk, dużo spokoju i pogody ducha.

 

 

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

    No jak widać na Twoim przykładzie macierzyństwo nie zawsze jest usłane różami! BUZIAK! :)

    • http://afterkorpo.pl AfterKorpo

      Każde macierzyństwo ma cienie i blaski. Idealne macierzyństwo istnieje tylko na instagramie i wybranych blogach. Najważniejsze to mieć tego świadomość i starać się skupić tylko na tym, co przyjemne :-)