Cały ten cukier – pułapki pseudozdrowego jedzenia

Na Facebooku polecałam już kiedyś film Cały ten cukier (That sugar film) – dokument, który odkrywa przed nami gorzką prawdę na temat skutków nadmiernego spożycia cukru. Główny bohater, Damon Gameau, w ramach eksperymentu włącza do swojej diety duże ilości produktów postrzeganych jako „zdrowe”: płatki śniadaniowe, jogurty, owocowe smoothie, etc., które w rzeczywistości zawierają zaskakujące dawki cukru. Na efekty takiego odżywiania nie trzeba niestety czekać długo i jak się możecie domyślić, są one mocno niepokojące. Zapowiedź filmu możecie obejrzeć tutaj: 

 

cały ten cukier

Nakładem wydawnictwa Varsovia ukazała się także książka o tym samym tytule, rozwijająca wątek fatalnego w skutkach „romansu” autora z cukrem. W książce oprócz historii opowiedzianej w wersji filmowej znajdziecie także trochę dokładniej wyjaśnione mechanizmy oddziaływania cukru na nasz organizm (forma przekazywania wiedzy jest bardzo przystępna, obrazkowa, ale też dość uproszczona). Ostatni rozdział to przepisy na zdrowe dania bezcukrowe w stylu paleo - być może kilka najciekawszych niebawem opublikuję.

Wielu ludzi, z którymi rozmawiałam na temat tej książki czy filmu twierdzi, że w pewnym sensie był to dla nich przełom w myśleniu o zdrowym odżywianiu – to pokazuje, że popularne mity na temat pseudozdrowego odżywiania nadal mają się niestety nieźle, mimo rosnącej świadomości społecznej.

Dla mnie ciekawostką w całym tym cukrowym eksperymencie był fakt, że autor spożywał taką samą ilość kalorii co wcześniej (a jest on zwolennikiem diety paleo, czyli sporej ilości tłuszczu), zachował aktywność na podobnym poziomie, a mimo to przytył ponad 8 kg w dwa miesiące. Choć te dodatkowe kilogramy to w zasadzie tylko skutek uboczny większych problemów, mających odzwierciedlenie w znacznie gorszych wynikach badań.

Według mnie warto do tej książki zajrzeć. Świetny prezent dla „niereformowalnych” łasuchów!;)

 

 

 • Łuki

  Mam film na kompie, jak ktoś chce moge podać linka ;)

  • Sabi

   O! Bardzo chętnie przyjmę wszelkie linki! :)

 • http://afterkorpo.pl AfterKorpo

  Izka, jak można się dokopać do filmu? Jest na jakiejś platformie, czy DVD, albo takie tam? :-) Sorki, że idę na taką łatwiznę :P

  • http://healthandthecity.pl/ ika (Health and the City)

   W kwietniu był w kinach (w tych bardziej niszowych, we Wro np. w Nowych Horyzontach), może w Krakowie gdzieś jeszcze znajdziesz.

   • http://afterkorpo.pl AfterKorpo

    No właśnie gdzieś zasłyszałam, że ktoś widział to w sieci zastanawiałam się, czy nie jest ogólnodostępne. W kinie nie uda mi się już zobaczyć, bo jestem już na mega końcowym etapie ‚stanu błogosławionego’, co w moim przypadku w miejscach takich jak kino oznacza „wyjdźmy stąd, duszę się” :-) Ale dzięki za odp, pozdrówki :-)

   • http://afterkorpo.pl AfterKorpo

    dzięki :-)

 • http://swieczek.pl/ Świeczek

  A jakbyś miała porównać do „Rzucam cukier”? Czym się różnią?

  • http://healthandthecity.pl/ ika (Health and the City)

   Przesłanie to samo – cukier mocno i na wiele sposobów miesza w naszym zdrowiu. „Rzucam cukier” ma bardziej praktyczny wymiar, jeżeli przymierzasz się do odstawienia cukru – autorka przedstawia 8-tygodniowy program detoksu, jest też więcej przepisów. „Cały ten cukier” bardziej z kolei działa na wyobraźnię, szerzej wyjaśnia mechanizmy oddziaływania cukru na organizm (aczkolwiek w dosyć uproszczonej, powiedziałabym „popkulturowej” wersji). Poleciłabym go szczególnie tym, którzy są w temacie tzw. zdrowego odżywiania początkujący (czyli wierzą w to, że zdrowe jedzenie to beztłuszczowe produkty, muesli na śniadanie, etc.). Obie dyskretnie promują dietę paleo, z którą ja akurat nie do końca jestem po drodze – ale nie przedstawiają tej ścieżki jako jedynej słusznej. Obie są pełne grafiki i zdjęć, ale graficznie bardziej podoba mi się książka Wilson. Obie są lekkie, mało naukowe, ale książka Gameau jest zabawniejsza, więcej w niej ciekawostek. Co kto lubi:)