3 filmy o jedzeniu, które zmienią Twoje podejście do odżywiania (przynajmniej trochę)

3 filmy o jedzeniu, które zmienią Twoje podejście do odżywiania (przynajmniej trochę)

Pamiętam, że kiedy pierwszy raz zobaczyłam „Food Matters”, miałam ochotę zmusić do obejrzenia tego filmu wszystkich, których znam (i zresztą częściowo to mi się udało;)). Potem przyszedł czas na kolejne dokumenty i chociaż w wielu z nich wyczuwam tendencję do popadania skrajność, uważam, że warto je zobaczyć i przemyśleć samemu. Owszem, w niektórych przekaz ideologiczno-marketingowy jest wyraźny (np. promocja weganizmu czy witarianizmu, promocja żywności organicznej i ekologicznej), można więc przypuszczać, że stoją za nimi pieniądze i interesy określonych grup. Ale dla rozsądnie myślącej osoby clue tych dokumentów będzie jedno: musimy większą wagę przywiązywać do tego, co jemy i nauczyć się wybierać to, co dla nas lepsze/ zdrowsze/ bezpieczniejsze w długim okresie.

Filmów dokumentalnych o konsekwencjach złego odżywiania powstało sporo – jakiś czas temu głośno było na przykład o „Supersize me”, czyli historii człowieka, który przez miesiąc żywił się wyłącznie w McDonald’s. Efekty mogą przestraszyć miłośników Mc Zestawów, ale sam film moim zdaniem niewiele wnosi do dyskusji o tym, jaka dieta jest zdrowa, jest po prostu przerysowaniem problemu. Dla Was na dobry początek wybrałam 3 dokumenty, które – chociaż na pewno nie udzielą Wam jednoznacznych odpowiedzi, jak jeść - to jednak z pewnością rzucą nowe światło na zagadnienia związane ze zdrowym odżywianiem. Uważam, że każdy, kto interesuje się zdrowiem powinien je obejrzeć, więc jeżeli jeszcze ich nie widzieliście – gorąco polecam.

3 filmy o jedzeniu, które przekonają Cię
do zdrowszego odżywiania


Food Matters

Polski tytuł: Jedzenie ma znaczenie, rok produkcji 2008

food-mattersDokument przeplata wypowiedzi kilku osób, podobno znanych w amerykańskim środowisku związanym ze zdrowym odżywianiem: lekarzy, dietetyków, dziennikarza. Krok po kroku odsłaniają oni kolejne naukowe i pozanaukowe teorie dotyczące przemysłu farmaceutycznego i błędów medycyny konwencjonalnej XXI wieku, problemów dzisiejszego rolnictwa, wpływu pożywienia na nasze zdrowie, leczenia farmakologicznego i jego naturalnych alternatyw.

Znajdziecie tam mnóstwo opinii (często popartych badaniami) o diecie wegetariańskiej i witariańskiej, naturalnych witaminach, superfoods, samoleczeniu i zapobieganiu chorobom przez wybór dobrego, wartościowego pożywienia. Narratorzy omawiają niekonwencjonalne podejście do takich chorób jak: choroba wieńcowa, otyłość, depresja, alkoholizm, nowotwory.

Myślą przewodnią filmu są słowa Hipokratesa: „Niech pożywienie będzie Twoim lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem” – i to całkiem niezłe jego streszczenie. Trailer filmu możecie obejrzeć tutaj.

 

Forks Over Knives

Polski tytuł: Widelce zamiast noży, rok produkcji 2011

Dokument przedstawia wnioski dwóch lekarzy z zforksoverknivesupełnie różnych środowisk oraz doświadczenia kilku ludzi zmagających się z typowymi problemami cywilizacyjnymi: rakiem, cukrzycą, chorobami serca. Wszyscy podzielają opinię, że wegetarianizm/ weganizm jest w stanie poradzić sobie z wieloma przewlekłymi chorobami, które do tej pory oznaczały zazwyczaj przyjmowanie leków przez całe życie.

Film bazuje na wieloletnich badaniach naukowca i dietetyka dr. T. Colin Campbella i chirurga dr. Caldwell B. Esselstyna na temat szkodliwości spożywania białka zwierzęcego. Statystyki są przekonujące, chociaż cały czas z tyłu głowy mam myśl, że film powstał w Stanach Zjednoczonych (wierzę, że u nas, przy odrobinie wysiłku, można znaleźć mięso dużo wyższej jakości). Mam też wrażenie, że w tym dokumencie jeszcze wyraźniej niż w „Food matters” widać jego ideologiczne tło, ale na pewno nie jest to jego główny wydźwięk.

Oficjalny trailer filmu tutaj.

 

In Search of The Perfect Human Diet

Polski tytuł: W poszukiwaniu idealnej diety, rok produkcji 2013

perfect-human-dietFilm promowany jest jako „odpowiedź na epidemię obsesji” dotyczącej stale zmieniających się zaleceń dotyczących zdrowej diety. Narratorem jest dziennikarz, który – po latach własnej choroby - wyrusza w podróż po rozsianych po świecie ośrodkach naukowych z zamiarem odpowiedzi na pytanie o idealną dietę dla człowieka.

Opinie kolejnych cytowanych specjalistów, naukowców i lekarzy, m.in. znanych zwolennikom diety paleo Gary’ego Taubsa czy Michaela R. Eadesa, obalają (dość pobieżnie, mówiąc szczerze) np. koncepcję wegetarianizmu jako najzdrowszego modelu odżywiania. Przekaz filmu jest jednoznaczny: najsłuszniejszą alternatywą jest dieta naszych przodków, czyli – jak ktoś woli – dieta paleo, oparta na zwierzęcym mięsie, warzywach, owocach i orzechach.

Trailer filmu możecie obejrzeć tutaj.

 

Muszę powiedzieć, że celowo zestawiłam akurat te trzy konkretne filmy o jedzeniu. Nie zamierzam podpisywać się pod żadną koncepcją jako „jedyną słuszną”, ale uważam, że każdy z nas powinien przede wszystkim samodzielnie myśleć i dokonywać wyborów, niekoniecznie tych zgodnych z popularnymi przekonaniami. Idealna dieta nie tylko sprawia, że nie chorujesz, ale daje Ci energię i dobre samopoczucie na co dzień.

Jaka jest więc dieta dobra dla Ciebie?

 

 • http://m-ortycja.blogspot.com/ M.Ortycja

  Co do „forks over knives” – naiwnie myślisz, że mięso w naszym kraju, nawet jeśli lepszej jakości (w co wątpię, hodowla przemysłowa wszędzie wygląda podobnie), nie przyczyni się do chorób. W badaniach Campbella nie chodzi wszak o jakość mięsa, ale w ogóle o JAKIEKOLWIEK białko zwierzęce (nie tylko to z mięsa, bardzo szkodliwe jest też np. białko mleka – kazeina). Widzę, że na blogu jest bardzo dużo na temat zdrowego odżywiania, więc polecam Ci zapoznać się z wynikami tzw. badania chińskiego, najlepiej przeczytać książkę Campbella „Nowoczesne zasady odżywiania” – otwiera oczy.
  Dla mnie dieta wegańska jest jedynym słusznym wyborem i nawet lepiej się na niej czuję, włosy nie wypadają mi już garściami, nie mam problemów z cerą, nie choruję na grypę jelitową (moja pasierbica niedawno chorowała, a ja i mój chłopak zupełnie tego nie doświadczyliśmy, mimo, że on pił z tego samego kubka, całował ją itp., a to przecież strasznie zaraźliwa choroba… a jednak weganie na nią nie chorują!). No same korzyści! Plus, co najważniejsze, czyste sumienie.

  • http://healthandthecity.pl/ ika (Health and the City)

   Znam oczywiście wnioski z China Study (jak pewnie każdy, kto interesuje się teoriami dot. zdrowego odżywiania), ale znam też badania potwierdzające skrajnie odmienne hipotezy. Znajdzie się mnóstwo ludzi, którzy będą próbowali przekonać Cię (używając wiarygodnych, opartych na nauce argumentach i doświadczeniach własnych), że dieta oparta o warzywa i wysokiej jakości białko zwierzęce czy ograniczająca zboża może być zbawienna (np. w chorobach autoimmunologicznych). Zauważ też, że to, co jeszcze kilka-kilkanaście lat temu mówiono o cholesterolu, a na co z tego co pamiętam powołuje się dr Campbell (a może dr Esselstyn) w „Forks over knives” zostało obalone w nowszych badaniach (jeżeli chcesz dotrzeć do badań, polecam Pubmed). Poza tym, czy badanie przeprowadzone na narodzie o innych niż tradycjach żywieniowych i innej budowie ciała na pewno jest wystarczającym dowodem na to, że KAŻDY powinien stosować taką właśnie dietę? Nie wiem jak Ty, ale ja mam wątpliwości. Oczywiście wierzę, że wegetarianizm/ weganizm dla niektórych będzie optymalnym modelem odżywiania, ale – podkreślam – dla niektórych!
   Na tym blogu nie opowiadam się i nie zamierzam opowiadać się za żadną „jedyną słuszną” dietą – bo moim zdaniem nie ma czegoś takiego. Nie chcę też wchodzić w (agresywne często) dyskusje na temat wyborów żywieniowych innych ludzi, jestem daleka od krytyki jakiegokolwiek stylu odżywiania. Zachęcam natomiast do poznawania swojego organizmu, szukania optymalnej diety oraz zwracania uwagę na jakość jedzenia, które spożywamy.
   Pozdrawiam!

   • http://m-ortycja.blogspot.com/ M.Ortycja

    oczywiście, również nie jestem za agresywnymi dyskusjami dotyczącymi wyborów życiowych, w tym żywieniowych, to jest sprawa indywidualna każdej osoby i w sumie jej sumienia, jeśli mówimy o jedzeniu czy nie jedzeniu mięsa.
    Również pozdrawiam! :)